pátek, 28 březen 2014 09:38

Jak vzniká závislost na alkoholu?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Vznik závislosti na alkoholu

 

Znáte někoho, kdo je závislý na alkoholu? Víte vůbec jak tahle závislost vzniká? Pokud ne, v následujícím článku se to dozvíte.


Závislost na alkoholu probíhá ve čtyřech stádiích.

 

  1. "V počátečním stádiu je pití příležitostné, přináší úlevu, zlepšuje náladu a způsobuje dokonce euforii. Člověk užívá alkohol, aby se cítil lépe, a intervaly v užívání se postupně zkracují. Během počátečního období se postupně zvyšuje tolerance k alkoholu.
  2. Varovné stádium je typické tím, že se začíná u člověka objevovat potřeba pití. Dávka alkoholu se zvyšuje, aby byl účinek stejně opojný jako na počátku. V tomto období se častěji objevuje opilost. Člověk také sahá k alkoholu z méně závažných důvodů.
  3. Třetí stádium se nazývá rozhodné. Piják se stává závislým a dochází u něj ke ztrátě sebekontroly - nedokáže se ovládat a nedokáže přestat pít. Někdy pije i několik dní v kuse. Dochází k němu k výpadkům paměti, tzv. "oknům", kdy si nepamatuje část večera. V této fázi se začínají objevovat problémy s okolím, které pijanovi vyčítá častou opilost; on začíná slibovat, že s pitím přestane, což ale nedokáže.
  4. Poslední stádium je konečné (terminální). Člověk je již na alkoholu závislý a nedokáže bez něj žít. Pije i ráno, aby byl schopen vstát a něco dělat. Bez alkoholu se cítí špatně, třesou se mu ruce. Dochází u něj k úpadku osobnosti v pracovní, rodinné i společenské oblasti."

 

 

Zdroj:

http://www.ordinace.cz/clanek/alkoholismus-zavislost-ktera-nici-cloveka-i-jeho-rodinu/

 

 

 

 

Číst 800 krát

Nejnovější od Petra Horská

Média

Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: