pátek, 04 duben 2014 08:38

Alkohol a mládež

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Alkohol a mládež

 

Alkohol a mládež

 

Konzumace alkoholu mezi mladými lidmi je v České republice velmi rozšířeným fenoménem, což potvrzuje i vysoká prevalence užívání alkoholu mezi šestnáctiletými studenty.   Pouhá necelá dvě procenta dotázaných studentů nemá žádnou zkušenost s pitím alkoholických nápojů, naopak 80 % studentů bylo někdy v životě opilých. V současnosti konzumuje alkohol 77 % šestnáctiletých, nadměrné dávky alkoholu konzumuje pravidelně téměř 18 % dotázaných.

 

 Užívání alkoholu

 

S užitím jakéhokoliv alkoholu má zkušenost 98,4 % dotázaných studentů, mezi chlapci a dívkami nejsou v celoživotní prevalenci žádné rozdíly. Rozdíly jsou však mezi pohlavími ve frekvenci užití alkoholu – chlapci významně častěji uvedli, že alkohol konzumovali více než 40krát, u dívek převládá méně časté užití.

 

Opilost přiznalo celkem 78,5 % studentů, 82,1 % chlapců a 75,4 % dívek. Jedná se většinou o ojedinělou zkušenost (studenti nejčastěji uvádí, že byli opilí 1-2krát v životě), více než 40krát opilých však bylo 15,8 % chlapců a 6,5 % dívek.

 

V průzkumu se také ukázalo, že užívání alkoholu bývá často kombinováno s užíváním dalších látek – 11,5 % kombinuje alkohol s užíváním léků (7,3 % chlapců a 15,1 % dívek) a 31 % studentů přiznalo současné užívání alkoholu a marihuany.

 

V posledních měsících užilo alkohol 95 % studentů, opilost přiznalo téměř 68 %. V posledních dnech požívalo alkohol 77 % šestnáctiletých, opilost udalo 39,5 % studentů. Nejčastěji studenti konzumovali alkohol 1-2krát nebo 3-5krát, s vysokou frekvencí  však alkohol konzumuje téměř 18 % chlapců a více než 9 % dívek. Významným ukazatelem je také častá konzumace nadměrných dávek alkoholu třikrát a častěji do měsíce konzumuje nadměrné dávky alkoholu až 23,4 % chlapců a 12,5 % dívek.

 

Velmi zajímavé je porovnání odpovědí dotázaných studentů na otázku, kde naposledy konzumovali alkohol. Nejvíce dotázaných uvedlo, že alkohol pili v baru nebo hospodě  a na diskotéce což je vzhledem k jejich věku zarážející, protože v České republice je ze zákona zakázáno podávat alkohol osobám mladším 18 let. Dále studenti konzumovali alkohol doma nebo doma u někoho jiného .

 

V dotazníku se zjišťoval také výskyt problémů v souvislosti s alkoholem – 17,4 % studentů zaznamenalo poškození předmětů nebo oblečení, 6,9 % ztrátu peněz a 6,7 % nehodu nebo úraz. Celkem 10,5 % uvedlo hádky a spory, 6,4 % problémy ve vztazích s rodiči 7,8 % studentů mělo v souvislosti s alkoholem nechtěnou sexuální zkušenost, 6,8 % uvedlo rvačku.

 

Číst 807 krát

Média

Více z této kategorie: « Alkohol a těhotenství
Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: