úterý, 05 únor 2013 18:16

Bitva u Thermopyl

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)

Určitě si všichni pod tímto názvem vybavíte "slavnou" krvavou bitvu u Thermopyl, kde se utkali Řekové a Peršané. Tak si připomeneme toto období smrti.

 

Do této bitvy táhlo za Řeky 7000 mužů z toho bylo 300 Sparťanů a 700 Thespijských, jejich vůdcem byl známý král Leonidas.  Proti němu stál perský král Xerxés s 200 000 muži. Pokud jde o místo bitvy – Thermopylskou soutěsku – bylo to velmi vhodné místo k obraně. I když si Peršané jistě všimli, že průsmyk představuje vynikající obranný val, pokusili se nejprve o útok. Při útoku se poprvé a snad naposledy v řeckých dějinách uplatnila taktika fingovaného ústupu: po rychlém výpadu Leónidovo vojsko ustoupilo, a když se Nesmrtelní při pronásledování rozptýlili, Sparťané se semkli v nepropustnou falangu, jejíž úspěch byl tak drtivý, že Xerxés se raději stáhl, aby nepřišel o nejlepší muže.

Bitvu nakonec rozhodla zrada jistého Efialta, který Peršanům prozradil existenci tajné stezky přes pohoří Kallidromos nad Thermopylami. Po ní Nesmrtelní v čele se svým velitelem Hydamem přešli až na opačný opačný konec průsmyku. Leónidas v poslední chvíli zachránil větší část své armády tím, že ji odeslal pryč. Sám učinil slib, že Thermopyly neopustí, a se svou tisícovkou mužů (do konce s ním setrvali i Thespijští) to také dodržel.

V soutěsce padli všichni jeho bojovníci i on sám. Pokud se chcete vžít do této doby zhlédněte filmy jako 300 Bitva u Thermopyl, 300 Sparťanů a nebo Tohle je Sparta.

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Obr.1 Rafal Slubowski, N. Pantelis.  [2012-09-20].

Dostupný pod licencí Creative commons na www:

<http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Thermopiles_memorial_epitaph.jpg>

Číst 2287 krát Naposledy změněno pátek, 06 prosinec 2013 09:20

Nejnovější od Dehnerová Aneta

Související položky (podle značky)

Média

Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: