pátek, 22 listopad 2013 06:18

Vikingové

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)

Kolumbus nebyl první, kdo objevil Ameriku.  Před ním zde přistáli Vikingové. Dokonce o 500 let dříve.

 

Vikingové byli obyvatelé Norska, Švédska a Dánska, což jsou přímořské státy.  Vynikali v mořeplavbě a jejich velké lodě se staly legendární. Tyto lodě kolem 8. a 9. století našeho letopočtu pronikaly k Britským ostrovům. Vikingové si natolik věřili, že se po řekách dostali do střední Evropy díky nízkému ponoru svých lodí.

Na řece Seině proti nim dokonce stavěli opevnění a přehrady.  Roku 860 se dostali do Pisi v Itálii.

Mezi nejslavnější Vikingy patří Erik Rudý, který  našel úrodné pole v Grónsku a následovně zde založil kolonii. Jeho syn Leiv Ericson kolem roku 1000 n.l. vyplul se svojí posádkou na západ v naději , že jako jeho otec objeví novou zemi a založí kolonii. Nakonec dopluli k pevnině. Země se jim zalíbila, pravděpodobně  zde bylo hodně vína, protože tuto zemi pojmenovali Vinland (země vína). Moc dlouho zde však nepobyli , kvůli sporům s indiány. Podle  severských ság (hlavní zdroj informací o Vikinzích) se do Vinlandu (Ameriky) opakovaně vraceli.   

Když vystoupíte na horu Sněžku, můžete vidět pozůstatky vikingské kultury  v nedaleké polské Karpači. Kostel Wang tam v roce 1842 nechal převést pruský kníže Fridrich Vilém (viz obrázek).       

                                                                  

Zdroje Vikingové sága tří staletí , Johannes Brondsted, Orbis, 1967

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vikingov%C3%A9

 

autor: Stefan Kühn    

Číst 935 krát Naposledy změněno pátek, 22 listopad 2013 10:18

Média

Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: