pátek, 06 prosinec 2013 06:26

Bitva u Moháče

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(8 hlasů)

Bitva u Moháče se stala nejhorším ponížením  Uherského království.

Od 16. století se turci postupně probojovávali na západ . Nejvíce trpěli obyvatelé Uherska ( dnešního Maďarska). Uherské království se rozhodlo, že Osmany ( Turky ) zastaví , než dorazí do Vídně .Turci soustavou jednoduchých dřevěných pontonů , rychleji než Uhersko očekávalo , překonali bažiny i se svými těžkými děly. Proto se vojska střetla pro Uhry na strategicky špatném  místě. A to na rozsáhlých bažinách kousek od Moháče. Psal se rok 1526.

Uherské armádě velel náš panovník Ludvík Jagelonský a byla to jeho první velká bitva.  Osmanskou říši vedl do boje sultán Sulejmán I., zvaný nádherný. Uherská armáda počítala s 38 tisíci muži. Osmané měli 70 tisíc a velký počet děl. Měli tedy drtivou přesilu, a to ještě na pomoc Uhersku nedorazily posily z Chorvatska a z Uherska. Ludvík Jagelonský riskoval a zaútočil na Osmany, dokud nebyli připraveni. Ale nevyčkal na posily. Celkem nedorazilo 13 tisíc mužů.Turci pomocí nekonečně dlouhé salvy z děl a mušket uherské vojsko doslova rozstříleli. Během hodiny a půl zde zemřelo 32 tisíc Uhrů i Osmanů .Při útěku zbytku uherských vojsk se Ludvík Jagelonský nešťastnou náhodou  utopil v rozvodněné říčce .

Osmanská říše triumfovala. Pro Uhersko nastaly jedny z nejhorších časů. Situace se obrátila až 12.září 1683 v památné bitvě u Vídně. 

Zdroj:  Bitva u Moháče Zdeněk Vybíral

Obr.: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Battle_of_Moh%C3%A1cs.jpg?uselang=en

 

 

Číst 1364 krát Naposledy změněno úterý, 07 duben 2015 05:38

Média

Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: