pátek, 21 březen 2014 06:16

Osmanská říše

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(7 hlasů)

 

Osmanská říše ovládla obrovský kus Evropy

 

V druhé polovině 13. století byly turecké kmeny donuceny k přesunu do Malé Asie, v které se stále rozkládala Byzantská říše. Turci válčili s Byzancí až do roku 1453, když sultán Mehmed II. dobyl hlavní město Konstantinopol a přejmenoval město na Istanbul. Od této události začala turecká expanze nejen do Evropy, ale i do Asie a Afriky. Mezi lety 1453 až 1520 dobyli Řecko a Albánii. Roku 1517 Sýrii a Egypt.

Mezi nejvýznamnější sultány bezpochyby patří Sulejmán I. Nádherný. K Osmanské říši připojil Bagdád a Mekku. 29. srpna roku 1526 u Moháče s přehledem porazil uherské vojko Ludvíka Jagelonského, který v této bitvě zemřel (viz. článek Bitva u Moháče). Turci plenili uherské hrady a města. Sulejmán dorazil roku 1529 až k Vídni, ale kvůli počasí se stáhl. K Vídni se dostal až velkovezír Kara Mustafa za vlády sultána Mehmeda IV. roku 1683. Naštěstí polský král Jan III. Sobieski turky porazil a zachránil Vídeň a s ní celou Evropu (viz.video). Od této bitvy se Osmanská říše začala zmenšovat. Sultán Mehmed nechal Kara Mustafu za prohranou bitvu potupně uškrtit v Bělehradě.

Osmanské vojsko se skládalo z jízdy, děl, pěšáků a janičářů. Janičář byl elitní voják někdy i sultánova osobní stráž. Janičáři byli původem křesťanské děti, které turci odvlekli a vychovali je v islámské víře a s nenávistí ke křesťanům.

Zdroj: ?

Obrázek: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vienna_Battle_1683.jpg?uselang=cs

 

Číst 1644 krát Naposledy změněno úterý, 07 duben 2015 05:39

Média

Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: