čtvrtek, 24 duben 2014 15:38

Jan Hus (DŠ Video)

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Církev v patnáctém století se nechovala, jak by měla. Říkala lidem, aby žili v chudobě. Sami měli velké množství majetku.

Lidé si mohli kupovat odpuštění za své hříchy. Tak zvané odpustky. Odpustek byl jen cár papíru, ale pro člověka se hříchy měl cenu zlata. Proti tomuto přístupu byl český reformátor Jan Hus. Jan Hus byl velice vzdělaný člověk a chtěl se zkaženou církví něco udělat. Své myšlenky kázal v Betlémské kapli v Praze. Říkal lidem, že nemusí věřit církvi, pokud ukazuje špatný život. Hlavně ať věří v Boha. Byl zásadně proti odpustkům. Náš panovník Václav IV. Jana podporoval. Na rozdíl od katolické církve a svého bratra Zikmunda Lucemburského.

Roku 1415 byl svolán do Kostnice koncil. Původně však tento koncil neměl být o Husovi. Kardinálové se dohadovali o nové hlavě církve. Jan Hus do Kostnice přijel s ochranou Zikmunda Lucemburského. V Kostnici Jan Hus předstoupil před hodnostáře a vylíčil jim své myšlenky. Nikomu se to vůbec nelíbilo a dali mu nabídku: ať odvolá, ale Jan Hus neodvolal. Mistr Jan Hus byl 6. července roku 1415 upálen za to, že říkal pravdu o špatném chování církve. Následně vypukla vlna nepokojů Husových příznivců. Husité plenili České království. Několikrát se střetli s křižáky. Samotný papež nechal vyhlásit křížovou výpravu proti husitům. Husitské skupiny zanikli až roku 1434 při bratrovražedné bitvě u Lipan.

zdroje : http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus

obrázek: 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Jan_Hus_at_the_Stake.jpg


Číst 773 krát Naposledy změněno úterý, 07 duben 2015 05:29

Média

Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: