čtvrtek, 16 květen 2013 10:45

Krokodýl

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

 

Krokodýl (Crocodylus) je rod velkých plazů čeledi krokodýlovitých.

 

Krokodýli jsou velcí predátoři žijící v tropických oblastech Afriky, Asie, Ameriky i Austrálie. Jejich životní prostředí je voda, kde nejraději vyhledávají pomalé říční toky, nebo jezera. Jeden krokodýl, který se nazývá krokodýl mořský žije na moři vedle břehů. Jejich potravou jsou různí savci, ptáci a ryby a ještě menší plazi, které loví anebo se živí na jejich mršinách.

Tělo krokodýlů je kryto rohovitými štíty, pod kterými leží kostěné desky. Krokodýli plavou pomocí silného, ze stran zploštělého ocasu. Oči mají na svrchní straně hlavy, což umožňuje sledování okolí, zatímco zbytek těla je ponořen ve vodě. Těsně za očima jsou ušní otvory, které jsou chráněny kožním záhybem. Komunikace prostřednictvím zvuků je významná mezi rodiči a mláďaty. Svaly, které se upínají na jejich čelisti, dokáží vyvinout obrovský tlak při skousávání své potravy, schopný rozdrtit i kosti; naopak, pro otevírání čelistí tolik síly nepotřebují. Žaludek krokodýla je velký přibližně jako basketbalový míč.

Samice krokodýlů  si pro kladení vajec většinou vyhrabávají prohlubeň v zemi, ale pokud jsou vhodná místa pro tento typ hnízd zabraná či nedostupná, postaví samice většinou kopcovitá hnízda z jakéhokoliv přístupného rostlinného materiálu. Samice musí místo pro své hnízdo vybírat pečlivě, jelikož vody podél řek a bažin stoupají a časté záplavy způsobují na mláďatech vysokou úmrtnost. Proto si samice hnízda staví v období sucha, kdy jsou záplavy takřka minimální. V hnízdě je minimálně 20, častěji však 30 až 60 poměrně velkých vajec.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki / Krokodýl

obrázek 1. Dewet.  [27-2-2005].

Dostupný pod licencí creative commons na www:

< http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Krokodýl >

Číst 1233 krát Naposledy změněno čtvrtek, 16 květen 2013 11:04

Média

Více z této kategorie: « Netopýr Želvy »
Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: