Vytisknout tuto stránku
úterý, 19 listopad 2013 08:35

Masožravé rostliny

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Masožravé rostliny, které získávají živiny z hmyzu (moucha, vosa, sršeň). Obvykle jsou na chudých místech, jako jsou kyselé bažiny, písčité a kamenité oblasti. Masožravé rostliny vyvinuly neobvyklý způsob výživy, protože měli nedostatek dusíku, ale ze všeho nejvíc potřebují nerostný kov na svoji funkci vypouštět silné enzymy.

 Masožravka vypouští sladkou šťávu, kterou přitahuje hmyz v rozmezí 5 metrů a např. když přiletí moucha, která podráždí dva nebo více receptorů v pastičce, neváhá a takřka okamžitě se zavře a začíná zvláštní proces, který vám teď popíšu. Masožravka kolem půl hodiny po zavření začne vypouštět enzymy, které rozpouští chitin (ochrana hmyzu, slouží jako štít) a tak to teda začíná.

Moucha, která je lapena se začne měnit v takovou kaši, kterou pomalu začne vycucávat do svých kořenů (tato energie z mouchy nevydrží ani týden). Masožravé rostliny jsou velmi choulostivé i na vodu. Např. z kohoutku rostlinu zabije, protože voda obsahuje chlór. Ale dešťová voda je plná minerálů a bez žádných dezinfekčních látek.   

Autor obrázku: BenhrD             

 Obrázek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Drosera_rotundifolia_130405.jpg

Číst 965 krát Naposledy změněno pátek, 22 listopad 2013 10:07
Čamek Martin

Nejnovější od Čamek Martin

Média

Pro psaní komentářů se přihlašte
FaLang traduction system by Faboba