čtvrtek, 27 březen 2014 10:08

Kudlanka nábožná

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)

Kudlanky patří mezi dravý hmyz, který se nejvíce proslavil tím, že samička kudlanky při páření sežere svého partnera. V klidové poloze kudlanka vytváří své mimikry (maskování), při lovu je zcela zamaskovaná a čeká, jestli se něco ukáže.

V klidové poloze většinou číhá na svou kořist a tím připomíná modlícího se člověka - odtud zřejmé jméno jediné v Česku žijící kudlanky - kudlanky nábožné (Mantis religiosa).

Na Zemi žije přes 2500 druhů kudlanek, které se dělí do více než 400 rodů. V teráriích se dá chovat jen asi 30 druhů. Největší druhy dorůstají až 25 cm, nejmenší asi 1,5 cm. Kudlanky se řadí mezi větší hmyz s protáhlým a zploštělým tělem. Přední nohy jsou dokonale adaptované (přizpůsobené) na lov a jejich hlava je velice pohyblivá, má krátká tykadla a vypouklé oči s kusadly. Sameček se liší od samičky, tím že samička je větší než sameček (pohlavní dimorfismus- pohlavní dvoutvárnost).

Kudlanky jak už všichni známe jsou známé svým vlastním kanibalismem(požírání svého vlastního druhu). Samička často sežere samečka a i když má ukousnutou hlavu, pořád může samičku oplodnit. Někdy se samečci stačí zachránit tím, že samičkám dávají nějaký dar a sameček má dost času, aby samičku dokázal oplodnit a rychle utéct bez ukousnuté hlavy.  Samičky si vybírají perfektně chráněná místa a tam si naklade vajíčka a zvláštním lepivým sekretem ochrání vajíčka před poškozením. V tomto útvaru může a nemusí být přes 1000 vajíček.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/ Kudlanka nábožná

Obrázek: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mantid_August_2007-2.jpg

Číst 1375 krát Naposledy změněno pátek, 28 březen 2014 09:45

Nejnovější od Čamek Martin

Média

1 komentář

Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: