Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 313
úterý, 07 říjen 2014 05:10

Koala (DŠ Video)

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)

Přestože má v názvu ,,medvídek",ve skutečnosti se jedná o vačnatce. Vačnatci mají na břiše vak, ve kterém se vyvíjí mládě. K vačnatcům patří také klokani.

Koaly patří mezi ohrožené druhy. Ve 20. století byla velká část koal vyhubena. Lidé je lovili jen kvůli kožešině. Zbylé koaly žijí na východním pobřeží Austrálie. Ale i v současnosti jsou koaly stále v ohrožení. Mezi jejich hlavní nepřátele patří divocí, ale i domestikovaní psi. Mnoho koal také zahyne při střetu s automobily, protože cesty přecházejí velmi pomalu. Také lesní požáry mohou za to, že koaly vymírají. Takové požáry vznikají v australské buši velmi často.

Koaly jsou malá zavalitá stvoření, podobná vombatům. Váží kolem 10 kg a jsou vysoké 80 cm. Koaly mají hnědošedou srst. Také mají velice zajímavě přizpůsobené přední končetiny.  Lidé mají palec dále od ostatních prstů. Ale u koal je palec a ukazováček u sebe, kdežto  mezi ostatními třemi prsty je mezera. Toto rozložení prstů dělá z koal výborné lezce. Také je zajímavé, že koaly mají otisky prstů, které jsou velice podobné otiskům člověka. Takové otisky mají i primáti, ale jelikož je koala vačnatec, tak je to ojedinělé.

Koaly se živí listy blahovičníku (eukalyptu). Požáry koaly také ohrožují tím, že přichází o zdroj potravy. Koaly se smějí chovat pouze ve vybraných zoo. V Evropě je to například Vídeň a Drážďany.

zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Koala_medv%C3%ADdkovit%C3%BD

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/tema/196-jak-se-chovaji-koaly-a-pandy/

foto: http://en.wikipedia.org/wiki/Koala#mediaviewer/File:Koala_and_joey.jpg

 

Číst 1040 krát Naposledy změněno čtvrtek, 19 březen 2015 08:37

Média

Více z této kategorie: « Poštolka obecná

9 komentáře

Pro psaní komentářů se přihlašte

RSS

Pokus novinky

You are here: